Diz Kireçlenmesini Nasıl Anlarız Prof. Dr. Nevzat Selim GÖKAY

10
Eki 2017

Diz eklemimizi oluşturan kemik yapılar, kıkırdak adı verilen bir doku ile kaplıdır. Bu doku esnekliği ve kayganlığı sayesinde, diz hareketlerinizi ağrısız, kolaylıkla ve hiç ses olmadan yapabilmenize olanak sağlar.

Diz kireçlenmesi, eklem kıkırdağınızın ilerleyici bir hastalığıdır. Hastalığın başlangıcında kıkırdak dokusu hafif bir şekilde etkilenmekte iken, hastalığın ilerlemesi ile beraber eklem yüzeylerinde, geniş alanlarda kıkırdağın kaybolduğu ve eklemi oluşturan kemiklerin birbirine sürttüğü bir hale gelebilir. Hareketler sırasında kemiklerin birbirine sürtmesiyle, kemiklerinde yapısı bozulur ve dizlerimizde eğrilikler ortaya çıkacaktır.

Hastalığın evresine göre şikayetleri ve bulguları da değişiklik gösterecektir. Erken evre de ilk şikayet, diz hareketleri esnasında ağrı şikayetinin ortaya çıkmasıdır. Zaman içerisinde menisküslerin ve eklem kapsülünün hastalığa katılmasıyla diz de şişlik  ve zaman zaman sıcaklık hissi eklenebilir. Hastalığın ilerlemesi ile beraber diz hareketlerinde kısıtlılık, hareketler esnasında ses gelmesi ve bacaklarda şekil bozuklukları görülebilir.

Hastalığın evresine göre farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Erken dönemde uygulanan tedaviler ile hastalığın seyri değiştirilebilir.

Bir Yorum Bırakın