Artroskobik Ön Çapraz Bağ Rekonstrüksiyonu Prof. Dr. Nevzat Selim Gökay

Ön Çapraz Bağ diz biyomekaniği açısından çok önemlidir …

Ön Çapraz Bağ, diz ekleminin stabilitesine (sağlamlığına) katkı sağlayan ve eklemin içerisinde yer alan bir bağdır. Özellikle kaval (tibia) kemiğinin, uyluk (femur) kemiğinin altında öne doğru kaymasına engel olur. Sportif aktivitelerde, dizimizi zorlamamızı gerektiren, bir yerden atlamak gibi günlük hareketlerde sağlam bir ön çapraz bağa ihtiyaç duyarız.

Hamstring tendon grefti en iyi greft seçeneğidir…

Ön Çapraz Bağ zedelenmesi sonrasında, günlük aktiviteleri sırasında dizde boşluk, güvensizlik ve şişlik şikayeti olan hastalarda veya profesyonel sporcularda ameliyat tedavisi gereklidir. Çapraz bağın fonksiyonlarını görecek yeni bir bağın oluşturulması ameliyatına “Ön Çapraz Bağ Rekonstrüksiyonu” adı verilir. Bu amaçla, çapraz bağın yerine, bir tendon dokusu kullanılır. Patellar Tendon, Hamstring Tendonu, Kuadriseps Tendonu, Kadavra Tendonu bu amaçla kullanılabilen greft seçenekleridir.  Hasta açısından, alınması en kolay olan, fonksiyonel olarak en iyi tolere edilen, en sağlam olan ve en sık kullanılan tendon grefti “Hamstring Tendon” greftidir. Doktorunuz, durumunuza göre farklı greft alternatiflerini de size önerebilir.

Kopan Ön Çapraz Bağınızın yerine yeni bir bağ inşa ediyoruz…

Çok küçük bir kesi ile alınıp, hazırlanan tendon grefti, tamamen kapalı olarak, artroskop (kamera) yardımıyla diziniz içerisinde açılan tünellere yerleştirilir. Tendonun tünel içerisinde sabitlenmesi için kullanılan farklı implantlar bulunmaktadır. Doktorunuz, bu amaçla sıklıkla endo-button askı sistemini tercih etmektedir. Durumunuza göre farklı tespit yöntemlerini de size önerebilir.

 

Ameliyatın 6. ayında tüm sportif aktivitelerinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz…

Ameliyat sonrası, bir veya iki günlük hastanede yatış süresi sonrasında hastalarımız taburcu edilir. Sadece çapraz bağ rekonstrüksiyonu yapılan hastalarda, bacak kaslarının tam olarak kuvvetlendiği gün koltuk değnekleri bırakılarak, tam yük vermenize izin verilir. Bu süre sıklıkla ameliyatın 3. günüdür. Ameliyattan sonra rehabilitasyon süreci en az ameliyat kadar önemlidir. Sıklıkla 1. ayda düz koşularla başlanacak rehabilitasyon sürecinin sonucunda, 6. ayda tüm sportif aktiviteler dahil, bütün aktivitelerinize dönebilirsiniz.

Yeniliklerden haberdar olmak için

BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN!