Artroskopik Menisküs Tamiri Prof. Dr. Nevzat Selim Gökay

Menisküsler diz fonksiyonları açısından çok önemlidir…

Diz ekleminin içerisinde, içeride ve dışarıda olmak üzere 2 adet, yarım ay şeklinde menisküs dokusu bulunur. Menisküslerin, dizin anatomisi ve fonksiyonları üzerinde çok önemli görevleri bulunmaktadır.

Menisküs Yırtığı eğer mümkünse mutlaka tamir edilmelidir …

Erken yaşlarda dizin ters hareketi sonrasında menisküs dokusunun bütünlüğü bozulabilir, yani yırtılabilir. Menisküslerin çok önemli fonksiyonları olduğu için, yırtıldıkları zaman öncelikle tamir yoluyla bütünlüklerinin tekrardan sağlanması önerilir. İyileşme potansiyeli olan bir menisküs yırtığı tamir edildikten sonra, fonksiyonel olarak tamamen sağlıklı bir menisküs dokusu elde etmek mümkündür. Bu sayede menisküslerin koruyucu etkisi ile beraber, uzun yıllar sağlıklı bir diz eklemine sahip olmamız sağlanır.

 

Tamir edilen Menisküsleriniz sayesinde sağlıklı bir diz eklemine kavuşacaksınız…

Ameliyat sonrası, bir günlük hastanede yatış süresi sonrasında hastalarımız taburcu edilir. Yırtığınızın yerleşimine göre bir süre, ameliyat edilen bacağınıza yük verilmesi veya dizinizin belli bir dereceden fazla bükülmesine izin verilmeyebilir. Bu süre en fazla 6 hafta ile sınırlı olacaktır. Ameliyattan sonra, yaklaşık 6. haftada hastalar sıklıkla normal günlük aktivitelerine, 12. haftada tüm sportif aktivitelerine sorunsuzca dönebilirler.

Yeniliklerden haberdar olmak için

BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN!