Ayak Bileği Protezi Ameliyatı Prof. Dr. Nevzat Selim Gökay

Ayak bileği protezi ameliyatı, hastalıklı eklem yüzlerinizin temizlendiği ve yerine rahatlıkla harekete izin veren, yeni bir ekleminize kavuşacağınız bir ameliyattır. Ameliyat öncesinde bacaklarınız özel olarak temizlenerek ameliyata hazır hale getirilecektir. Turnike cihazı isimli bir cihaz kullanılarak, ameliyatın hiç kanama olmadan gerçekleşmesi sağlanacaktır.

Ameliyat esnasında yıpranmış eklem yüzeylerinin yerine, ekleminize uygun bir implant tercih edilerek, uyluk kemiği ve ayak bileği kubbe kemiği eklem yüzeyleri yenilenecektir. İmplantlar kemik gözeneklerinin basınçlı yıkama işlemi ile temizlenmesi sonrasında, özel kemik çimentosu kullanılarak kemiklerinize yerleştirilecektir. Bu sayede uzun yıllar protezleriniz ile kemikleriniz uyum içerisinde fonksiyon görebilecektir.

Ameliyat sonrası erken dönemde, size özel uygulanacak anestezi yöntemi sayesinde, neredeyse hiç ağrı çekmemeniz sağlanacaktır. Bu sayede ameliyatın ertesi günü, doktorunuz tarafından yatak kenarına oturtularak, ayak bileğinize hareket açıklığı egzersizleri başlanacaktır. Aynı gün içerisinde, dört bacaklı bir değnek olan walker yardımıyla ilk yürüyüşünüzü, doktorunuz gözetiminde yapacaksınız. Yaklaşık 4 (dört) hafta süreyle doktorunuz, ameliyatlı bacağınıza tam yük vermemenizi önerebilir.

 

Ameliyatın ikinci günü, biraz daha yataktan sık çıkacağınız, tuvalet ve servis koridorlarına walker yardımıyla rahatlıkla yürüyebileceğiniz bir gün olacaktır.Ameliyatın üçüncü günü itibarı ile doktorunuz size, dinlenme ihtiyacınız dışında yatağa girmemenizi tembihleyecektir.

Ameliyatın dördüncü gününde rahat bir şekilde, servis koridorlarında dolaşabilir duruma geleceksiniz. Artık eve walker yardımıyla taburcu olabileceksiniz. Doktorunuz, banyo yapmanıza olanak sağlayacak, pansumanını yaparak sizi taburcu edecektir. 10 gün süreyle kullanmanız için size bir takım ilaçlar ve egzersizler anlatılacaktır.Ameliyatın ikinci haftasında yapılacak kontrollerde dikişleriniz alınacaktır.

Ameliyatın birinci ayında değneklerinizi bırakıp tamamen günlük yaşantınıza dönebilir, yeni ekleminizin tadını doyasıya yaşayabilirsiniz.

Yeniliklerden haberdar olmak için

BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN!