Halluks Valgus Cerrahisi Prof. Dr. Nevzat Selim Gökay

Halluks Valgus hastalığı, ayak başparmağının dışa doğru bükülmesiyle ayağın iç kısmında oluşan ağrılı bir şişlikle karakterize olan bir hastalıktır. Bayanlarda daha sık olarak görülür ve özellikle dar kalıplı ayakkabıları kullanmalarına engel olacak ağrı şikayetine yol açar.

Ayakkabı içerisinde kullanılan parmak arası silikon makara, parmağın dışa dönüklüğünü azaltarak, ayağın iç kısmındaki şişliğin rahatsız edici etkisini bir miktar azaltabilir. Hastalığın kesin tedavisi cerrahidir. Cerrahi tedavisinde farklı teknikler kullanılır.

Kullanılacak tekniğe ayağın muayenesi ve basit bir röntgen değerlendirilmesi sonrasında karar verilecektir. Temelde, ayak tarak kemikleriniz aşırı geniş ise tarak kemiğiniz daraltılarak, geniş değil ise 1. parmak ekleminiz dışa doğru kaydırılarak düzeltme sağlanacaktır. Sanılanın aksine, düzeltme işlemi kemikten yapıldığı için, cerrahi tedavi sonrasında hastalığın tekrar etme ihtimali neredeyse yoktur. Ameliyattaki amaç, ayak iç kısmındaki ağrılı şişliğin ortadan kaldırılmasıdır. Doktorunuz, arttırılmış gerçeklik sayesinde, siz ameliyata karar vermeden önce, size ayağınızın ameliyattan sonraki görüntüsünü gösterecektir.

Ameliyat öncesinde turnike cihazı isimli bir cihaz kullanılarak, ameliyatın hiç kanama olmadan gerçekleşmesi sağlanacaktır. Ameliyat sonrası erken dönemde, size özel uygulanacak anestezi yöntemi sayesinde, neredeyse hiç ağrı çekmemeniz sağlanacaktır. Bu sayede ameliyat sonrasındaki süreci konforlu bir şekilde geçirmeniz sağlanacaktır. Ameliyatın ertesi günü, doktorunuz ayağınıza sarılı olan pansumanı değiştirecektir. Yaklaşık 6 (altı) hafta süreyle ayak ön kısmınıza yük vermemeniz istenecektir. Ayağınızın numarasına göre size verilecek olan ters eğimli ayakkabı, ameliyatın ilk günü ayağa kalkıp yürüyebilmenize olanak sağlayacaktır.

Ameliyatın ikinci günü taburcu olacaksınız. Doktorunuz bir sonraki kontrolünüze kadar ihtiyaçlarınız dışında ayağınızı yukarıda tutmanızı isteyecektir. Başparmak hareketleriniz için size özel egzersizler anlatılacaktır.Ameliyatın ikinci haftasında yapılacak kontrollerde dikişleriniz alınacaktır.

Ameliyatın altıncı haftasında ters eğimli ayakkabıyı çıkarıp günlük ayakkabılarınızı giyebilir hale geleceksiniz. Artık arzu ettiğiniz tüm ayakkabıları, ağrısız ve rahat bir şekilde giyebilmenin keyfini yaşayabilirsiniz.

Yeniliklerden haberdar olmak için

BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN!