Kalça Avasküler Nekrozunda Kor-dekompresyon ve Kök Hücre Tedavisi Prof. Dr. Nevzat Selim Gökay

Kalça kemiğinde “Avasküler Nekroz” hastalığı, uyluk (femur) kemiği başına giden damarların tıkanması sonucunda ortaya çıkabilen bir durumdur. Dolaşımı bozulan kemik dokusu zaman içerisinde canlılığını kaybeder. Dokunun canlılığını kaybetme süreci oldukça ağrılı ve kısıtlayıcı bir süreçtir. Canlılığını kaybeden kemik dokusu nedeniyle ortaya çıkan ödem, basınç artışına ve dolaşımın daha da bozulmasına yol açar. Tedavi edilmediği taktirde, canlılığını kaybetmiş olan kemik dokusu zaman içerisinde çökerek, eklemde ilerleyici hareket kaybı ve kireçlenmeye yol açar. Böyle bir durumda tek tedavi yöntemi, total kalça protezi cerrahisidir.

Hastalığın erken evresinde, kemiğin makroskopik yapısı bozulmadan yani kemikte çökme meydana gelmeden önce yapılacak bir tedavi hastalığın seyrini değiştirebilir. İşlem kapalı denilebilecek, yaklaşık 1 cm’lik bir kesi vasıtasıyla gerçekleştirilir. Femur kemiği başının beslenme problemi yaşayan kısmına ulaşacak şekilde, femurun yan tarafından yaklaşık 6.5 mm çağında bir tünel açılır. Bu işlem sayesinde femur başı içerisinde artmış olan basınç dekomprese edilerek rahatlatılmış olur. Bu sayede dolaşım probleminin ilerlemesi engellenir. İkinci aşamada leğen kemiğinden enjektörle alınan yaklaşık 80 cc Kemik İliğinden özel bir cihaz yardımıyla yaklaşık 6 cm’lik Kök Hücreden zengin bir sıvı elde edilir. Açılan tünel kullanılarak, hazırlanmış olan Kök Hücre femur başına enjekte edilir. Bu sayede canlılığını kaybetmiş olan kemik dokusunun iyileşme süreci hızlandırılmış olur.

Ameliyat sonrasında aynı gün hastaneden taburcu olabilirsiniz. Kemik içerisindeki basınç azaldığı için ağrısız bir dönem geçireceksiniz. Canlılığını kaybeden kemik dokusu iyileşene kadar doktorunuz, ameliyatlı bacağınıza yük vermenize izin vermeyecek, çift koltuk değneği kullanmanızı önerecektir. Bu süreye, takipte çekilecek MRi (Manyetik Rezönans) değerlendirilmesi ile karar verilecek olup, ortalama 6 haftadır. İşlem kalça ekleminizin geleceğini etkileyen bir tedavi olduğu için, erken tedavi tekniğin başarısında çok önemlidir.

Yeniliklerden haberdar olmak için

BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN!