Kalça Eklemi Artroskopisi Prof. Dr. Nevzat Selim Gökay

Yeni ekleminiz ile harekete devam edebilirsiniz…

Kalça protezi ameliyatı, hastalıklı eklem yüzlerinizin temizlendiği ve yerine rahatlıkla harekete izin veren, yeni bir ekleminize kavuşacağınız bir ameliyattır. Ameliyat öncesinde bacaklarınız özel olarak temizlenerek ameliyata hazır hale getirilecektir.

 

Kemiğiniz ile proteziniz biyolojik olarak birbiriyle birleşiyorlar…

Ameliyat esnasında yıpranmış eklem yüzeylerinin yerine, ekleminize uygun bir implant tercih edilerek, leğen kemiği ve uyluk kemiği eklem yüzeyleri yenilenecektir. İmplantlar kemiğiniz içerisinde tam olarak proteze uygun olarak açılan yuvalara oturtulacaktır. İmplantlarınızın kemikle temas eden yüzeylerindeki mikroporlar yardımıyla, süreç içerisinde kemik hücreleriniz protezin içerisine ilerleyerek, implantın kemiğiniz ile biyolojik bir bağ kurmasını sağlayacaktır. Bu sayede uzun yıllar protezleriniz ile kemikleriniz uyum içerisinde fonksiyon görebilecektir.

 

Ağrısız ve konforlu bir cerrahi süreç sizi bekliyor…

Ameliyat sonrası erken dönemde, size özel uygulanacak anestezi yöntemi sayesinde, neredeyse hiç ağrı çekmemeniz sağlanacaktır. Bu sayede ameliyatın ertesi günü, doktorunuz tarafından yatak kenarına oturtularak, , dört bacaklı bir değnek olan walker yardımıyla ilk yürüyüşünüzü, doktorunuz gözetiminde yapacaksınız.

Ameliyatın 1. Günü yürüyüşlere başlayabilirsiniz…

Ameliyatın ikinci günü, biraz daha yataktan sık çıkacağınız, tuvalet ve servis koridorlarına walker yardımıyla rahatlıkla yürüyebileceğiniz bir gün olacaktır. Ameliyatın üçüncü günü itibarı ile doktorunuz size, dinlenme ihtiyacınız dışında yatağa girmemenizi tembihleyecektir.

Ameliyatın ikinci haftasında yapılacak kontrollerde, bacak kuvvetiniz değerlendirilecek ve dikişleriniz alınacaktır. Ayrıca merdiven çıkmanıza ve evin dışarısında istediğiniz kadar dolaşmanıza izin verilecektir.

 

Ameliyatın 4. haftasında işinize dönebilirsiniz…

Ameliyatın dördüncü haftasında değneklerinizi bırakıp tamamen günlük yaşantınıza dönebilir, yeni ekleminizin tadını doyasıya yaşayabilirsiniz.

Yeniliklerden haberdar olmak için

BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN!