Karpal Tünel Sendromu Cerrahisi Prof. Dr. Nevzat Selim Gökay

El bileğimizin içerisinde, el parmaklarımızın hissini ve başparmağımızın sıkma kuvvetini ileten bir sinir bulunmaktadır. Bu sinire “Median Sinir” denilmektedir. Herhangi bir sebeple median sinirin, el bileğinde geçtiği tünel içerisinde sıkışmasıyla ortaya çıkan hastalığa “Karpal Tünel Sendromu” adı verilmektedir.

Sinirin baskı altında kalması nedeniyle, özellikle başparmaktan yüzük parmağına kadar olan parmaklarda uyuşma, ağrı ve el sıkma gücünde bir zayıflama ortaya çıkacaktır.

Üç (3) aydan uzun süren karpal tünel sendromu hastalığında, sinirin bası altında kalmasına bağlı olarak hasarın ilerlememesi ve kalıcı olmaması için cerrahi tedavi gerekli olacaktır. Ameliyat genel veya bölgesel anestezi altında yapılabilir. Cerrahi esnasında turnike adı verilen bir cihaz kullanılarak, ameliyatın kansız bir şekilde yapılması sağlanacaktır. Yaklaşık 3 (üç) cm’lik bir kesi kullanıldıktan sonra, median sinirin üzerindeki bilek zarı açılarak “Median Sinir” rahatlatılacaktır. Bu işlem sonrasında bası altındaki sinir adeta nefes alacaktır.

Ameliyat sonrasında elinize elastik bandaj sarılacaktır. Aynı gün hastaneden taburcu olabilirsiniz. Üçüncü günde yapılan kontrolünüzde pansumanınız yapılarak, bandajınız açılacaktır. Özel bandajınız sayesinde ıslatmak dahil, elinizi kullanmanıza izin verilecektir. Ameliyatın 2. (ikinci) haftasında dikişleriniz alınacaktır. Siniriniz üzerindeki baskının ortadan kalkmasıyla beraber, bundan böyle ağrısız ve uyuşmasız bir hayat sürebilirsiniz.

Yeniliklerden haberdar olmak için

BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN!