Menisküsün Artroskopik Olarak Traşlaması Prof. Dr. Nevzat Selim Gökay

Menisküsler diz fonksiyonları açısından çok önemlidir…

Diz ekleminin içerisinde, içeride ve dışarıda olmak üzere 2 adet, yarım ay şeklinde menisküs dokusu bulunur. Menisküslerin, dizin anatomisi ve fonksiyonları üzerinde çok önemli görevleri bulunmaktadır.

Her Menisküs Yırtığı tamir edilemez…

Erken yaşlarda dizin ters hareketi sonrasında menisküs dokusunun bütünlüğünün bozulabilir, yani yırtılabilir. İleri yaşlarda ise basit bir hareketle, zorlanma olmaksızın, esnekliğini kaybetmiş olan menisküs dokusu yırtılabilir. Menisküslerin çok önemli fonksiyonları olduğu için, yırtıldıkları zaman öncelikle tamir yoluyla bütünlüklerinin tekrardan sağlanması önerilir. Bununla beraber, ne yazık ki bütün menisküs yırtıkları tamir edildikleri zaman iyileşmezler. İleri yaşlarda görülen menisküs yırtıkları sıklıkla tamir edilmeye uygun olmayan yırtıklardır. Erken yaşlarda görülen menisküs yırtıklarının da bir kısmı tamir edilmeye uygun değildir.

Aynı gün yürüyerek evinize gidebileceğiniz bir süreç sizi bekliyor…

Ameliyat günübirlik bir ameliyat olup, hastanede yatmayı gerektirmez. Hastalarımız aynı gün, yürüyerek evlerine gidebilirler. Ameliyattan sonra, 2. haftada hastalar sıklıkla tüm aktivitelerine sorunsuzca dönebilirler.

Yeniliklerden haberdar olmak için

BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN!