Robotik Unikondiler Diz Protezi Ameliyatı Prof. Dr. Nevzat Selim Gökay

Eklemin sadece hastalıklı kısmı tedavi ediliyor…

Unikondiler diz protezi ameliyatı, eklem yüzeyinin sadece hastalıklı iç, dış veya ön kısmının temizlendiği ve yerine rahatlıkla harekete izin veren, yeni bir eklem yüzeyine kavuşacağınız bir ameliyattır. Ameliyat öncesinde bacaklarınız özel olarak temizlenerek ameliyata hazır hale getirilecektir. Turnike cihazı isimli bir cihaz kullanılarak, ameliyatın hiç kanama olmadan gerçekleşmesi sağlanacaktır.

 

Robotik teknoloji ile ekleminizi orijinal hali gibi kullanabilirsiniz…

Eklemin sadece bir kısmına uygulanan bir işlem olması ve işlem sırasında küçük bir kesi kullanılması nedeniyle, eklemin tamamına hakim olunamaması, protezin hatalı yerleştirilmesine veya uygusuz ebatta implant yerleştirilmesine yol açabilmektedir. Mako robotu, bu hataları ortadan kaldırmak üzere tasarlanmış bir cihazdır. Bu cihaz sayesinde hastaya ameliyat öncesinde çekilen bilgisayarlı tomografi üzerinden sanal ameliyat yapılarak, en uygun ebattaki implant, en anatomik bir şekilde ekleme oturacak bir şekilde planlanma yapılabilir. Bundan sonrası, cerrahınızın elleriyle kuvvet bulan, Mako robotuna kalmaktadır.

 

Küçük kesi, kolay rehabilitasyon…

Robotik unikondiler diz protezi cerrahisinin diğer avantajları, çok küçük bir kesi ile ameliyata izin vermesi ve bu sayede ameliyat sonrası rehabilitasyonun da çok daha kolay olmasındır.

 

Ağrısız ve konforlu bir cerrahi süreç sizi bekliyor…

Ameliyat sonrası erken dönemde, size özel uygulanacak anestezi yöntemi sayesinde, neredeyse hiç ağrı çekmemeniz sağlanacaktır. Bu sayede ameliyatın ertesi günü, doktorunuz tarafından yatak kenarına oturtularak, dizlerinize hareket açıklığı ve kuvvetlendirme egzersizleri başlanacaktır. Aynı gün içerisinde, dört bacaklı bir değnek olan walker yardımıyla ilk yürüyüşünüzü, doktorunuz gözetiminde yapacaksınız. Ameliyatın ikinci günü, biraz daha yataktan sık çıkacağınız, tuvalet ve servis koridorlarına walker yardımıyla rahatlıkla yürüyebileceğiniz bir gün olacaktır.

 

Ameliyatın 1. Günü yürüyüşlere başlayabilirsiniz…

Ameliyatın üçüncü gününde rahat bir şekilde, servis koridorlarında dolaşabilir duruma geleceksiniz. Artık eve walker yardımıyla taburcu olabileceksiniz. Doktorunuz, banyo yapmanıza olanak sağlayacak, pansumanını yaparak sizi taburcu edecektir. 10 gün süreyle kullanmanız için size birtakım ilaçlar ve egzersizler anlatılacaktır.

Ameliyatın ikinci haftasında yapılacak kontrollerde, bacak kuvvetiniz ve diz hareket açıklığınız değerlendirilecek ve dikişleriniz alınacaktır. Ayrıca merdiven çıkmanıza ve evin dışarısında istediğiniz kadar dolaşmanıza izin verilecektir.

 

Ameliyatın 3. haftasında işinize dönebilirsiniz…

Ameliyatın üçüncü haftasında değneklerinizi bırakıp tamamen günlük yaşantınıza dönebilir, yeni ekleminizin tadını doyasıya yaşayabilirsiniz.

Ameliyat sonrası erken dönemde, size özel uygulanacak anestezi yöntemi sayesinde, neredeyse hiç ağrı çekmemeniz sağlanacaktır. Bu sayede ameliyatın ertesi günü, doktorunuz tarafından yatak kenarına oturtularak, dizlerinize hareket açıklığı ve kuvvetlendirme egzersizleri başlanacaktır. Aynı gün içerisinde, dört bacaklı bir değnek olan walker yardımıyla ilk yürüyüşünüzü, doktorunuz gözetiminde yapacaksınız.Ameliyatın ikinci günü, biraz daha yataktan sık çıkacağınız, tuvalet ve servis koridorlarına walker yardımıyla rahatlıkla yürüyebileceğiniz bir gün olacaktır.

Ameliyatın üçüncü gününde rahat bir şekilde, servis koridorlarında dolaşabilir duruma geleceksiniz. Artık eve walker yardımıyla taburcu olabileceksiniz. Doktorunuz, banyo yapmanıza olanak sağlayacak, pansumanını yaparak sizi taburcu edecektir. 10 gün süreyle kullanmanız için size bir takım ilaçlar ve egzersizler anlatılacaktır.

Ameliyatın ikinci haftasında yapılacak kontrollerde, bacak kuvvetiniz ve diz hareket açıklığınız değerlendirilecek ve dikişleriniz alınacaktır. Ayrıca merdiven çıkmanıza ve evin dışarısında istediğiniz kadar dolaşmanıza izin verilecektir.

Ameliyatın üçüncü haftasında değneklerinizi bırakıp tamamen günlük yaşantınıza dönebilir, yeni ekleminizin tadını doyasıya yaşayabilirsiniz.

Yeniliklerden haberdar olmak için

BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN!