Tekrarlayan Omuz Çıkığı Cerrahisi Prof. Dr. Nevzat Selim Gökay

Omuz ekleminiz çıktığında, bağlarınızda da yırtık gelişecektir…

Omuz eklemi, vücudun en fazla hareket kabiliyeti olan eklemidir. Bu kadar geniş hareket açıklığına rağmen, omuz ekleminin çıkmasını engelleyen bağlar ve labrum adı verilen dokular sayesinde, eklem yerinde kalarak fonksiyon görmeye devam eder. Eğer omuz eklemimiz, ters bir pozisyonda aşırı zorlanmaya maruz kalırsa, sıklıkla öne olacak şekilde, yerinden çıkabilir. Omuz eklemi yerinden çıktığı zaman, mutlaka bağlarda ve labrumda da yırtık gelişir. Herhangi bir sebeple bu bağlar ve labrumun iyileşmemesi neticesinde ise “Tekrarlayan Omuz Çıkığı” adı verilen hastalık ortaya çıkar.

Yırtık bağlarınızın tamir edilmesiyle, omuz ekleminizin yeniden çıkması engellenebilir…

Böyle bir durumda, basit günlük aktivitelerde veya sportif faaliyetlerde omuz eklemi yerinden çıkacaktır. Her çıkık, omuz kemiklerine zarar verdiği için, mutlaka tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Tedavisi cerrahi olarak yırtılan labrum ve bağların yırtıldığı yere tekrar tamir edilmesidir.

 

İki şekilde gerçekleştirilebilir;

  1. Artroskopik Cerrahi
  2. Açık Cerrahi

 

Ekleminizi açmadan sağlığına kavuşturuyoruz…

Komplike olmamış, tekrarlayan omuz çıkığında güncel tedavi yöntemi “Artroskopik Bankart Tamiri” dir.

 

HD Kameralar sayesinde kusursuz görüntü…
İşlem esnasında, yapılan iki veya üç adet küçük kesiler vasıtasıyla, eklem içerisine yerleştirilen özel bir kamera (artroskop) ve artroskopik cerrahi aletler kullanılır. Artroskop vasıtasıyla elde edilen görüntülerin aktarıldığı ekran vasıtasıyla cerrah ameliyatı gerçekleştirir.

 

Artroskopi sonrasında kısa sürede günlük yaşantınıza dönebilirsiniz…

Kesilerin ve kullanılan cerrahi aletlerin küçük olması sayesinde ameliyat sonrasında ağrı şikayeti çok az olduğu gibi, rehabilitasyon da açık cerrahiye göre daha kolay olmaktadır.

Ameliyattan sonra, 2 (iki) hafta süreyle kolunuzu gövdenize sabitleyen bir omuz kol askısı kullanmanız gerekecektir. Bu süre zarfında askınızı açarak sarkaç egzersizleri gibi birtakım egzersizler doktorunuz tarafından size anlatılacaktır.

 

Ameliyatın 3. Ayında sportif faaliyetler dahil tüm aktivitelerinize dönebilirsiniz…

Ameliyatın 2. (ikinci) haftasında, dikişleriniz alınacaktır. İkinci haftadan itibaren fizyoterapistinizin özellikle güçlendirme ağırlıklı, farklı egzersiz şekillerini size uygulatacağı ve omuz kol askısını geceleri ve sadece dışarıda kullanacağınız bir döneme gireceksiniz.

Ameliyatın 6. (altıncı) haftasından itibaren omuz kol askısı tamamen çıkartılacak ve artık dışa doğru olan esnetmelerin de olduğu bir fizyoterapi sürecine başlanılacaktır.

Ameliyatın 3. (üçüncü) ayında tüm sportif faaliyetlerinize dahil geri dönmenize izin verilecektir. Tedavinin sonunda olabildiğince hareketli ve çıkmayan bir omuz eklemine kavuşmanız mümkün olacaktır…

Yeniliklerden haberdar olmak için

BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN!