Total Kalça Protezi Ameliyatı Doç. Dr. Nevzat Selim Gökay

Kalça protezi ameliyatı, hastalıklı eklem yüzlerinizin temizlendiği ve yerine rahatlıkla harekete izin veren, yeni bir ekleminize kavuşacağınız bir ameliyattır. Ameliyat öncesinde bacaklarınız özel olarak temizlenerek ameliyata hazır hale getirilecektir.

Ameliyat esnasında yıpranmış eklem yüzeylerinin yerine, ekleminize uygun bir implant tercih edilerek, leğen kemiği ve uyluk kemiği eklem yüzeyleri yenilenecektir. İmplantlar kemiğiniz içerisinde tam olarak proteze uygun olarak açılan yuvalara oturtulacaktır. İmplantlarınızın kemikle temas eden yüzeylerindeki mikroporlar yardımıyla, süreç içerisinde kemik hücreleriniz protezin içerisine ilerleyerek, implantın kemiğiniz ile biyolojik bir bağ kurmasını sağlayacaktır. Bu sayede uzun yıllar protezleriniz ile kemikleriniz uyum içerisinde fonksiyon görebilecektir.

Ameliyat sonrası erken dönemde, size özel uygulanacak anestezi yöntemi sayesinde, neredeyse hiç ağrı çekmemeniz sağlanacaktır. Bu sayede ameliyatın ertesi günü, doktorunuz tarafından yatak kenarına oturtularak, , dört bacaklı bir değnek olan walker yardımıyla ilk yürüyüşünüzü, doktorunuz gözetiminde yapacaksınız.

Ameliyatın ikinci günü, biraz daha yataktan sık çıkacağınız, tuvalet ve servis koridorlarına walker yardımıyla rahatlıkla yürüyebileceğiniz bir gün olacaktır.Ameliyatın üçüncü günü itibarı ile doktorunuz size, dinlenme ihtiyacınız dışında yatağa girmemenizi tembihleyecektir.

Yeniliklerden haberdar olmak için

BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN!