Unikondiler (Kısmi) Diz Protezi Ameliyatı Prof. Dr. Nevzat Selim Gökay

Eklemin sadece hastalıklı kısmı tedavi ediliyor…

Unikondiler diz protezi ameliyatı, eklem yüzeyinin sadece hastalıklı iç kısmının temizlendiği ve yerine rahatlıkla harekete izin veren, yeni bir eklem yüzeyine kavuşacağınız bir ameliyattır. Ameliyat öncesinde bacaklarınız özel olarak temizlenerek ameliyata hazır hale getirilecektir. Turnike cihazı isimli bir cihaz kullanılarak, ameliyatın hiç kanama olmadan gerçekleşmesi sağlanacaktır.

 

Küçük bir dokunuş ile farkı hissedeceksiniz…

Ameliyat esnasında, çok küçük bir kesi kullanılarak, yıpranmış eklem yüzeylerinin yerine, ekleminize uygun bir implant tercih edilerek, uyluk kemiği ve kaval kemiğinin sadece iç eklem yüzeyleri yenilenecektir. İmplantlar kemik gözeneklerinin basınçlı yıkama işlemi ile temizlenmesi sonrasında, özel kemik çimentosu kullanılarak kemiklerinize yerleştirilecektir. Bu sayede uzun yıllar protezleriniz ile kemikleriniz uyum içerisinde fonksiyon görebilecektir.

 

Ağrısız ve konforlu bir cerrahi süreç sizi bekliyor…

Ameliyat sonrası erken dönemde, size özel uygulanacak anestezi yöntemi sayesinde, neredeyse hiç ağrı çekmemeniz sağlanacaktır. Bu sayede ameliyatın ertesi günü, doktorunuz tarafından yatak kenarına oturtularak, dizlerinize hareket açıklığı ve kuvvetlendirme egzersizleri başlanacaktır. Aynı gün içerisinde, dört bacaklı bir değnek olan walker yardımıyla ilk yürüyüşünüzü, doktorunuz gözetiminde yapacaksınız.

Ameliyatın 1. Günü yürüyüşlere başlayabilirsiniz…

Ameliyatın üçüncü gününde rahat bir şekilde, servis koridorlarında dolaşabilir duruma geleceksiniz. Artık eve walker yardımıyla taburcu olabileceksiniz. Doktorunuz, banyo yapmanıza olanak sağlayacak, pansumanını yaparak sizi taburcu edecektir. 10 gün süreyle kullanmanız için size bir takım ilaçlar ve egzersizler verilecektir.

 

Ameliyatın ikinci haftasında yapılacak kontrollerde, bacak kuvvetiniz ve diz hareket açıklığınız değerlendirilecek ve dikişleriniz alınacaktır. Ayrıca merdiven çıkmanıza ve evin dışarısında istediğiniz kadar dolaşmanıza izin verilecektir.

 

Ameliyatın 3. haftasında işinize dönebilirsiniz…

Ameliyatın üçüncü haftasında değneklerinizi bırakıp tamamen günlük yaşantınıza dönebilir, yeni ekleminizin tadını doyasıya yaşayabilirsiniz.

Yeniliklerden haberdar olmak için

BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN!